Antonínův louhovaný preclík
Vyzkoušejte nadýchaný domácí louhovaný preclík, kdysi postní jídlo, dnes oblíbená lahůdka pro jakoukoliv příležitost.
Přejít na postupIngredience
Použité suroviny na 12 ks preclíků:
- 500 g hladké mouky (bílé nebo celozrnné)
- 42 g čerstvého nebo 7 g sušeného droždí
- 40 g tuku (sádlo, máslo)
- 10 g (vrchovatá lžička) soli
- 300 ml vlažné vody
- 100 g jedlé sody
- Sůl mořská hrubozrnná nebo sezamové semínko na posypání
- 1 žloutek
- varabilně: 1 lžíce mletého ječného sladu (nebo lžička sirupu)
Použité koření
Postup přípravy
V hnětací míse smícháme 500 gramů hladké mouky, 10 g soli a variabilně pro jinou chuť 1 lžíci ječného sladu. Uprostřed uděláme důlek, do kterého nalijeme 300 ml vlažné vody, rozdrobíme kostku (42 g) čerstvého droždí a necháme vzejít kvásek (cca 20 minut).
Do vzešlého kvásku přidáme 40 g změklého tuku a uhněteme vláčné, nelepivé těsto.
Těsto necháme přikryté strečovou fólií v teple 1 hodinu kynout, až zdvojnásobí objem.
Mezitím si v troubě předehřáté na 120 °C, na plechu vyloženém alobalem, 60 minut „pečeme“ 100 g jedlé sody rozprostřené v tenké vrstvě. Vychladlou ji uschováme v uzavíratelné nádobě. (Pečením jedlá soda ztratí vodu a její roztok ve vodě se stane zásaditým, což je podstatou louhování).
Vykynuté těsto rozdělíme na 10 stejných dílů a každý díl vyválíme do cca 50 cm dlouhého hada, který má uprostřed dvojnásobně silné, 10 cm dlouhé „břicho“.
Poté z něj stočíme preclík a necháme cca 15 minut kynout.
Připravíme si louhovací roztok postupným přidáváním pečené sody do 2 litrů vřící vody (pozor silně pění). Troubu předehřejeme na 230 °C.
Vykynuté preclíky obracečkou přeneseme do lehounce se vařícího louhovacího roztoku vrchní stranou dolu a 10 vteřin louhujeme, poté opatrně vyndáme a položíme na pečící papír.
Každý preclík potřeme žloutkem rozšlehaným ve 2 lžících ledové vody, „břicho“ mu nařízneme žiletkou, posypeme mořskou hrubozrnnou solí nebo sezamem.
Preclíky dáme péct do zlatohněda na cca 15 minut při 230 °C.
Podáváme zchladlé k pivu nebo jen tak. Ale nejlepší jsou ještě vlažné, kdy si ulomené kousky mažeme máslem, které se na nich rozpouští.