Česnekové špagety z dovolené od paní Maříkové
Ingredience
Použité koření
Postup přípravy
OREGANO
Česky dobromysl. Hodně se používá do italských, španělských a mexických jídel. Rovněž v jižní Francii a Provenci má své význačné uplatnění. Dobromysl měla kdysi u nás kouzelné určení. Patřila totiž mezi "svatojánské kvítí", trhané na svátek sv. Jana, které mělo chránit po celý rok lidi i domácí zvířata před nemocemi. Dobromysl působí na uchování dobré nálady, nebo chcete-li dobré mysli. Celá rostlina příjemně kořenitě voní a je léčivá. Pomáhá při kašli, má protizánětlivé účinky a zvyšuje vyměšování žluči. Obsah tříslovin působí proti průjmům. Jinak též dobromysl podporuje chuť k jídlu. Do jídel se přidává především sušená. Hodí se pro svou určitou podobnost ve vůni a chuti všude tam, kam se dává majoránka, s níž je příbuzná.V Itálii se přidává do sekaného masa, na špagety, nelze si bez ní představit italskou pizzu a patří i do rizota. Bez dobromysli nelze připravit nejedno výtečné mexické jídlo. Velmi chutná je na skopovém a telecím mase. Je vhodná k tučnějším jídlům, která pomáhá trávit a zvýrazňuje jejich chuť.
Typické použití pro tuto směs je recept na :
ČESNEKOVÉ ŠPAGETY Z DOVOLENÉ od pí. Maříkové
Špagety dáme vařit dle návodu na sáčku s 1 lžičkou soli a 1 lžící olivového oleje.
Na pánvičce na 5 cl olivového oleje osmahneme 3 nadrobno nakrájené cibule, až nám zesklovatí. Přidáme 1 najemno nastrouhané jablko, 80 g rajčatového protlaku a 2 – 3 lžíce kečupu. Osolíme 0,5 lžičkou soli, okořeníme 1,5 lžičkou mletého pepře, promícháme a pod pokličkou na mírném ohni dusíme (za občasného míchání) asi 10 minut. Na závěr vmícháme 4 stroužky prolisovaného česneku a 2 lžičky sušeného oregana od Antonína. Odstavíme z ohně.
Špagety po uvaření propláchneme studenou vodou (ty kvalitní to nepotřebují) a okapané servírujeme na talíře s omáčkou uprostřed a posypané strouhanou nivou.